05 October 2010

Ulucz (Hulicz, Ułucz, Łąka)


Niewielka wieś Ulucz leży w odległości ok. 20km na północny wschód od Sanoka, w dolinie Sanu. Niegdyś była największą wsią w dawnym powiecie brzozowskim. Jednak po wojnie wieś spalono (...), a ludność wysiedlono. Pozostały tylko zdziczałe sady i resztki gospodarstw. I cerkiew... wzniesiona na wzgórzu Dębnik, otoczona starodrzewem. Z cerkwią i miejscem budowy związana jest legenda: podobno trzykrotnie zabierano się do budowy u stóp wzgórza i za każdym razem nieznana siła przenosiła cały materiał budowlany na szczyt góry. W końcu budowniczowie zrozumieli, że miejsce powstania świątyni zostało wskazane w cudowny sposób.  Dziś, na szczycie Dębnika stoi cerkiew pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego. Według dotychczasowych przekazów, cerkiew została wzniesiona w latach 1510-1517, zaś przebudowana w drugiej połowie XVII i w XIX wieku. Dotąd uważana była za najstarszą z zachowanych drewnianych cerkwi w Polsce, być może i w Europie. Jednak przeprowadzona w ostatnich latach analiza dendrochronologiczna przeniosła datowanie budowy cerkwi na rok 1659.

12 comments:

 1. I love your photos, beautiful!!!
  Kisses.

  ReplyDelete
 2. Dorota!! Good morning!! Bom dia!!! How are you today? Como está? I hope you are ok!! Espero que esteja bem!! Your images are stunning!! Suas imagens são demais!!! Bisous!!! Beijos!!! Bela.

  ReplyDelete
 3. Hi Dorotha,what a post.
  The old wooden church is breathtaking and
  pictures are awesome.
  What a gorgeous post, love your photos!
  All the best- ^_^

  ReplyDelete
 4. Draga Zondra, hvala!
  Pozdrav iz... Polski :o)

  Dorota

  ReplyDelete
 5. It`s my special place - Orthodox church on the top of a mountain. Wood smells of oil.
  Bela, obrigada pela força.
  Ótima semana. Beijos!

  Dorota

  ReplyDelete
 6. Mikapoka, I thank you!
  Pogórze Przemyskie - old Orthodox churches... small, forgotten, hidden in greenery of forest, smelling of oil, shingle on the roof... here I live. I love it.

  All the best :o)
  Dorota

  ReplyDelete
 7. Cudowne zdjecia cudownego miejsca...chciala bym tam byc...
  :-)

  ReplyDelete
 8. Doroto, pokazujesz piękne miejsca, tam się czuje, jakby czas stanął w miejscu. Z dołu dochodzą przytłumione odgłosy życia, a na górze cisza i spokój, teraz chyba tylko kapią liście.
  Pozdrawiam Maria z Pogórza Przemyskiego

  ReplyDelete
 9. Mario, mam te same doznania... jestem na polanie... twarzą do cerkwi, wokół zieloność pomieszana ze starym złotem... i głosy dochodzące z dołu, jakby procesja szła stromą górą. Uwielbiam to miejsce. Kiedyś zabrałam ze sobą koc, by bardziej nacieszyć się tym miejscem, siąść, porysować, ale ziemia tam jest tak twarda, jakby siedziało się na żelaznej pokrywie prowadzącego w głąb ziemi przejścia. Nigdy tego odczucia nie zapomnę, nigdy już potem nie brałam koca.

  ReplyDelete
 10. Asiu, bardzo chciałabym pokazać Ci Ulucz. Może kiedyś się uda :o)

  ReplyDelete
 11. Very beautiful historic church... that old??
  Here in Chile we have so many earthquakes that old and beautiful buildings have been taken down...
  cariños

  ReplyDelete
 12. Dear Maria Cecilia,
  its one of the oldest wooden Orthodox churches in Europe, has 350 years. Earlier they thought that he had 500 years. This place has its legend.

  Dorota

  ReplyDelete

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails