16 December 2010

Christmas time


W tamtym roku było tak... w tym chciałabym ograniczyć kolory, tylko nie wiem jak to przyjmie Amelia, która już zapowiedziała, że jeśli choinka będzie biała, to... ech. Cóż począć. Zatem wczoraj zakupiłam...ale różu będzie w granicach rozsądku ;o) A poza tym...
i
14 comments:

 1. Dear Dorota, wishing you a very happy and joyful christmas time together with the ones you love.

  Your christmas tree is really beautiful!!
  cariños
  maria cecilia

  ReplyDelete
 2. Beautiful Christmas tree, Dorota . . . and those exquisite ornaments! I love seeing those decorations. Thank you.

  ReplyDelete
 3. Dorota this crochet theme is so unique .....and your Christmas tree is really pretty.....

  hoping your Christmas to be happily unique this year ....cheers!

  love
  Bhags (India)

  ReplyDelete
 4. Dear Dorota, your images are so so so lovely!!! Thanks for inspiring me!!! I listened to the songs you told me you love! I love them too!!! Thanks, dear!!!
  Love!!! Bela

  ReplyDelete
 5. Dear Maria Cecilia, I thank you, these are very pleasing words. I`m pleased that my Christmas tree dressed in laces appeals :o) I`m greeting you warmly in this frosty morning.

  Dorota

  ReplyDelete
 6. Dear Rick, I more and more often decorate the Christmas tree into ornaments unique, done by hand... only so have the value for me :o)

  Hugs!
  Dorota

  ReplyDelete
 7. Dear Bhags, I thank you very much. I`m interesting, how a winter looks in India. I adore the white, frosty, snowy, Polish winter. It`s a time of the respite, thoughts...

  Kisses
  Dorota

  ReplyDelete
 8. Bela, my dear frend, if these pictures are inspiring you, thank you very much! I often sail across the Atlantic on thoughts to the second hemisphere of our planet... to you! Hehehe :o)))

  Dorota

  ReplyDelete
 9. Pięknie Dorotko:):) myslę że kolor jest malo tu istotny..Twoje choinki zawsze beda piekne:):)serdecznie pozdrawiam a juz za pare dni....bede w Przemyslu:):)

  ReplyDelete
 10. Dziękuję Grażynko. Tak jak Ty w Przemyślu, tak ja w tych dniach chciałabym znaleźć się w maleńkim warmińskim miasteczku nad rzeką Łyną. Iść do kościoła, który widać z oddali... hm... Może gdzieś tu się miniemy, może się spotkamy...

  ReplyDelete
 11. Dear friend, I wish you and your lovely family a Merry Christmas!!! May your days be always sweet and bright! May Amelie, sweet Amelie, enchant you every day!! I am happy for having a friend in Poland!!! Much love!! Bela

  ReplyDelete
 12. Spokojnych Świąt, Doroto i dużo dobrego w Nowym Roku
  pozdrawiam ciepło Maria z Pogórza Przemyskiego

  ReplyDelete
 13. Dear Bela, I wish you and your family the calm Christmas. I thank, it`s very nice, that you remember about the Amelia.

  Beijocas Bela :o)

  ReplyDelete
 14. Miła Mario, zauważyłam, że każdy w tym roku życzy spokoju. A za tym zapewne kryje się prośba do Boga, by nic już nas nie zdziwiło, nie zaskakiwało, nie szokowało jak wydarzenia tego roku. Oby nowy był naprawdę spokojny, bardzo bym tego chciała. Myślę o Tobie, Twojej rodzinie. Czy spędzisz je w domu na Pogórzu?

  Najserdeczniej Cię pozdrawiam :o)

  ReplyDelete

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails